zamykanie naczynek

Zamykanie naczynek. Jak przebiega zabieg laserowy?



Pękające naczynka krwionośne na nogach lub twarzy to nie tylko problem estetyczny, ale również sygnał, że należy zwrócić uwagę na swój stan zdrowia. Może być objawem żylaków, niewydolności żylnej lub innych chorób naczyniowych. Jeśli zaczerwienienia i sińce Cię niepokoją, warto zapoznać się z metodą laserowego zamykania naczynek.

Co powoduje pękanie naczynek?

Pierwsze objawy niewydolności żylnej to pękające, rozszerzone żyłki na skórze. Powstają z wielu przyczyn: nadwagi, braku ruchu, dziedziczności, przyjmowania niektórych leków, a także ciąży. Zaczerwienione naczynka mogą prowadzić do rozwoju żylaków, niewydolności żylnej i jej powikłań jak obrzęki, stłuszczenie skóry czy owrzodzenia.

Lekarze zalecają nie bagatelizować objawów i niezwłocznie rozpocząć leczenie. Można skorzystać z zabiegów zamykania naczynek laserem naczyniowym – wówczas światło lasera zamyka nieprawidłowe naczynia krwionośne. Metoda ta cieszy się dużą popularnością, ponieważ jest skuteczna i bezpieczna.

Przed zabiegiem laserowym

Przed zabiegiem każdy pacjent przechodzi szczegółowe badania naczyniowe. Diagnoza pozwala określić przyczynę zmian naczyniowych i rodzaj zabiegu. Lekarz przeprowadza kwalifikację określając czy u danego pacjenta lepiej sprawdzi się klasyczna chirurgia naczyniowa czy leczenie laserem.

Na kilka dni przed planowanym zabiegiem lekarz zaleca unikanie opalania się, przyjmowania leków rozrzedzających krew oraz stosowania preparatów ziołowych osłabiających układ krzepnięcia. W dniu zabiegu nie można stosować kosmetyków ani makijażu na obszarach, na których będzie przeprowadzana kuracja.

Przebieg zabiegu usuwania naczynek

Sam zabieg nie jest skomplikowany ani czasochłonny. W zależności od wielkości obszaru do zaleczenia zazwyczaj zajmuje od kilkunastu minut do około godziny. Pacjent nie musi być znieczulany, gdyż kuracja nie wiąże się z otwieraniem ciała – wykorzystuje się jedynie światło lasera.

Na początku lekarz ostrzykuje miejsce wokół naczynek środkiem znieczulającym i zwężającym naczynia. Następnie przy pomocy lasera zamyka zmienione naczynia – wiązka lasera ogrzewa ściany naczyń, które pod wpływem wysokiej temperatury zamykają się. 

Podczas zabiegu pacjent może odczuwać lekkie szczypanie lub pieczenie w miejscach pracy lasera. Zazwyczaj zabieg nie powoduje jednak bólu. Dla zachowania komfortu pacjenta i lepszej widoczności obszaru naczyń skóra jest dodatkowo chłodzona strumieniem powietrza lub chłodziarkami.

Po zabiegu

Po zabiegu drobne naczynia krwionośne stają się mniej widoczne lub całkiem znikają. Efekt jest jednak widoczny stopniowo, w przeciągu kilku tygodni lub miesięcy. Aby uzyskać optymalny rezultat często przeprowadza się serię kilku zabiegów co 4-6 tygodni.

Bezpośrednio po kuracji obszar zabiegowy może być zaczerwieniony, spuchnięty lub podrażniony. Naczynka mogą wyglądać na początku jeszcze ciemniej lub mieć sińce – to przejściowy efekt uboczny powstały po zamknięciu naczyń.

Przez pierwsze dni po zabiegu należy unikać narażania skóry na działanie promieni słonecznych i ciepła, a także nie stosować kosmetyków na zaleczonym obszarze. Lekarz może zalecić stosowanie chłodnych okładów oraz proponuje używanie kremów z filtrem UV przez kilka kolejnych tygodni.

Zalety kuracji laserem

Kuracja laserem naczyniowym staje się coraz popularniejsza, gdyż jest mało inwazyjna, skuteczna i bezpieczna. Nie pozostawia blizn, a efekty są trwałe. Pacjenci bardzo chwalą sobie minimalny dyskomfort i szybki czas rekonwalescencji.

Dzięki możliwości selektywnego oddziaływania lasera na nieprawidłowe naczynia można usunąć nawet bardzo drobne zmiany skórne. Metoda ta świetnie radzi sobie również z większymi naczyniami i żylakami.

Skutki uboczne są niewielkie i ustępują szybko. Najczęściej występują zaczerwienienia, obrzęki lub sińce, które mijają po kilku dniach. Zabieg nie wymaga długiej rekonwalescencji, więc pacjenci mogą wrócić do codziennych aktywności niemal od razu. 

Kuracja laserem naczyniowym staje się bardzo popularną alternatywą dla zabiegów chirurgicznych usuwania żylaków. Chociaż nie rozwiązuje ona problemu niewydolności żylnej, to zmniejsza objawy estetyczne i uciążliwości związane z niewydolnością.

Przeciwwskazania do laseroterapii

Zabieg zamykania naczynek nie jest zalecany pacjentom z dobrze rozwiniętą niewydolnością żylną. Mogą dla nich okazać się właściwsze tradycyjne zabiegi usuwania żylaków np. zabieg Muellera. Laseroterapia także nie sprawdzi się u pacjentów z rozległymi obszarami licznych naczyń krwionośnych i dużymi żylakami.

Kuracja nie jest również wskazana u osób z obniżoną odpornością, zakażeniem, niektórymi chorobami autoimmunologicznymi i nowotworami skóry. Aby upewnić się co do przeciwwskazań, przed planowanym zabiegiem lekarz dokładnie bada skórę pacjenta.

Przygotuj się przed zabiegiem

Na tydzień przed planowanym zabiegiem ogranicz ekspozycję na słońce lub solarium. Nie stosuj kremów z retinolem, kwasami i peelingów złuszczających skórę. Dzień przed zabiegiem nie przyjmuj leków rozrzedzających krew jak kwas acetylosalicylowy.

Istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza nie tylko przed zabiegiem, ale również po nim. Będzie mógł określić terminy kolejnych kuracji i wykonywać prawidłowe obserwacje zmian skórnych. Stanowi to gwarancję skuteczności terapii.

W okresie pierwszych kilku dni po zabiegu nie można narażać skóry na działanie promieni UV, gorąca, saunę i basen, mrozić miejsc poddanych leczeniu, wykonywać zabiegów kosmetycznych czy korzystać z kosmetyków na skórę. Trzeba również zrezygnować z aktywności fizycznych powodujących mocne pocenie się.

Zabiegi laserowego zamykania naczynek z powodzeniem wykorzystywane są do leczenia niewydolności żylnej i bogatej sieci naczynek na skórze. Terapia przynosi doskonałe efekty i poprawia jakość życia pacjentów. Koszty są wprawdzie większe niż w przypadku kremów czy tradycyjnej chirurgii, ale gwarantują trwalsze i lepsze rezultaty kosmetyczne.

Życie bez żylaków i sińców

Usuwanie pajączków, naczynek i niewielkich żylaków zabiegiem laserowym to dobre rozwiązanie dla każdego, kto chce pozbyć się tych niedoskonałości skóry. Kuracja może przynieść spektakularne rezultaty szczególnie w przypadku zmian kosmetycznych na nogach i twarzy.

Zabiegi laserowe skutecznie radzą sobie z rozlanymi żyłkami na twarzy, naczynek wokół nosa i ust oraz ze siecią drobnych żyłek na nogach zwanych „pajączkami”. Laser doskonale zamyka nieprawidłowe naczynka wówczas, gdy są one niewielkie i powierzchowne.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii możliwe jest również zamknięcie większych zmian, małych żylaków i linijnych naczyń krwionośnych, które są źródłem poważniejszych niedoskonałości. Efekty zabiegu są trwałe i bardzo naturalne, a uszkodzone naczynka po pewnym czasie stają się niewidoczne.

Co ważne, nowoczesne lasery mogą skutecznie zlikwidować nawet bardzo małe i delikatne naczynka na skórze, czego nie udawało się osiągnąć wcześniejszymi metodami leczenia. Dlatego laseroterapia stanowi dziś prawdziwą rewolucję w medycynie estetycznej i coraz chętniej wybieraną metodę korygowania niedoskonałości żylnych.

Leczenie laserem przynosi bardzo zadowalające rezultaty również u pacjentów z widocznymi naczyniami krwionośnymi na twarzy, karku czy dekolcie. Do tej pory likwidacja tych zmian była prawdziwym wyzwaniem. Obecnie pokonuje się te problemy kosmetyczne bezpiecznie i bez bólu.

Kuracja laserem to nie tylko kwestie estetyczne. W niektórych przypadkach pomocą jest także przy usuwaniu naczyń krwionośnych otaczających mięśnie gładkie. Ma zastosowanie np. w chirurgii plastycznej, urologii czy laryngologii.

Po zakończonych cyklach zabiegów osłona pajączków i żylaków znika całkowicie. Skóra wygląda na gładką, pozbawioną pękniętych naczynek i żyłek. Pacjenci odzyskują pewność siebie i komfort noszenia ubrań odsłaniających ręce czy nogi.

Podobne artykuły

Czym jest wybielanie miejsc intymnych i dlaczego zyskuje na popularności?

Wybielanie miejsc intymnych to zabieg estetyczny, który zyskuje na popularności w dzisiejszych czasach. Jego celem jest rozjaśnienie skóry…

23 grudnia 20244 min read

Jak działa masaż wibracyjny i jakie korzyści przynosi dla zdrowia?

Masaż wibracyjny zyskuje na popularności jako skuteczna forma terapii relaksacyjnej i metoda lecznicza. Jego korzenie sięgają starożytnych praktyk,…

20 grudnia 20245 min read

Zabiegi na ciało w walce z cellulitem – co działa najskuteczniej?

Cellulit to problem, który dotyka wiele osób, niezależnie od wieku czy wagi. Charakteryzuje się nierówną, pofałdowaną strukturą skóry,…

19 grudnia 20245 min read

Fizjoterapia – klucz do zdrowia i sprawności. Jak może pomóc w codziennym życiu?

Fizjoterapia to dziedzina, która odgrywa kluczową rolę w poprawie zdrowia i jakości życia. Dzięki holistycznemu podejściu i różnorodnym…

12 grudnia 20244 min read